• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

به مناسبت 10 شهریور سالروز عملیات کربلا 2


با احساس به بن بست رسیدن عملیات های نظامی در منطقه جنوب، گسترش فعالیت در منطقه شمالغرب توسط ایرانی ها مورد توجه قرار گرفت و البته در اجرای عملیات های این منطقه استراتژی معروف (دفاع متحرک) که توسط عراق مطرح گردیده و اجراء می شد موثر بود.
عراق در مورخه 1365/2/24 در منطقه حاج عمران به ارتفاعات 2519 حمله نمود و توانست دستاوردهای عملیات والفجر 2 را از بین برده و از کنترل ایران خارج نماید.

به مناسبت 10 شهریور سالروز عملیات کربلا 2،جنگ،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق

تسلط عراق و اشراف نیروهایش بر جاده های مواصلاتی ،نیروهای ایرانی را سخت تحت فشار قرار داده بود، سپاه پاسداران جهت آزاد سازی منطقه اشغال شده عملیات کربلا2 را طراحی و با رمز یا اباعبدالله الحسین (ع) اجراء نمود هر چند کلیه امکانات پشتیبانی تا جایی که مقدور بود از طرف ارتش این عملیات را حمایت نمود ولی به دلیل هوشیاری و مقاومت دشمن ارتفاع 2519 که به تصرف رزمندگان اسلام درآمده بود توسط دشمن اشغال گردید و نیروهای خودی عقب نشینی نموده و تنها به تصرف ارتفاع شهید صدر در محور شمالی اکتفاء کردند. برادر کاوه از فرماندهان سپاه در این منطقه به شهادت رسید.

 

نقش هوانیروز در عملیات کربلای 2

نیروهای عراق در اولین ساعات صبح 11 شهریور به منظور باز پس گیری مواضع از دست رفته (( ارتفاع 2519 و ارتفاع شهید صدر)) که بسیار حائز اهمیت بودند، پاتک های سنگینی را علیه نیروهای ایران به اجراء گذاشتند و از هوا و زمین با تمام توان موجود رزمندگان خودی تحت فشار شدید قرار دادند، در این زمان موثرترین نیرو برای مقابله با ضد حمله های عراقی ها و تقویت و پشتیبانی نیروهای خودی فقط یگان هوانیروز بود.

هوانیروز که بر اساس دستورالعمل نیروی زمینی ارتش ماموریت پشتیبانی هوائی از نیروهای عمل کننده در عملیات را به عهده داشت، پایگاه رزمی کرمان را با بهره گیری 16 فروند از انواع  بالگردها، در عملیات موصوف به کار گرفت تا رزمندگان را با اجرای عملیات های پشتیبانی آتش، هلی برن نیروهای رزمنده، تدارکات و در نهایت انتقال مجروحین به بیمارستان پشتیبانی نماید. با توجه به کوهستانی بودن منطقه و صعب العبور بودن راهها، خلبانان هوانیروز با اجرای عملیات هلی برن نیروهای رزمنده به منطقه نبرد و حمل دهها  تن تدارکات آذوقه و مهمات به رزمندگان و انتقال مجروحین در سریع ترین زمان ممکن به بیمارستان از ارکان اصلی پیروزی عملیات موصوف محسوب می شدند.

تیم های آتش هوانیروز در انهدام ادوات و تجهیزات دشمن و کشته زخمی نمودن شمار زیادی از افراد ارتش عراق، حماسه آفریدند و با اجرای تاکتیک های رزمی مخصوص کوهستان ضد حمله های عراقی ها را با شکست مواجه نمودند. در این عملیات یک فروند از بالگرد های شکاری کبرا مورد اصابت گلوله دشمن قرار گرفت ولی خوشبختانه به خلبانان آسیبی نرسید. هوانیروز در عملیات فوق با انجام 200 ساعت پرواز و انتقال هوائی 300 نفر از رزمندگان به منطقه نبرد و همچنین انتقال 164 مجروح به بیمارستان های منطقه و 24 تن بار شامل آذوقه و مهمات مورد نیاز رزمندگان را به منطقه نبرد حمل نمود.

 


نتیجه:

1.       تصرف ارتفاع شهید صدر تنها نقطه موفقیت عملیات به شمار می رود.

2.       3000  نفر کشته و زخمی و 277 نفر اسیر آمار تلفات انسانی محسوب گردید.

3.       شش دستگاه تانک و نفربر به غنیمت درآمد و یک فروند هواپیما و یک فروند بالگرد نیز منهدم گردید.

 

منبع :

1.       کتاب اطلس نبردهای ماندگارنیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامیسازمان ایثارگران ارتش

2.       حماسه ماندگار هوانیروز در دفاع مقدس، اردشیر کریم زاده، صفر پایخان، تهران نشر سوره سبز 1390

1393/6/8 1705 0
قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی
تویضیحات در موتور جستجو
با احساس به بن بست رسیدن عملیات های نظامی در منطقه جنوب، گسترش فعالیت در منطقه شمالغرب توسط ایرانی ها مورد توجه قرار گرفت و البته در اجرای عملیات های این منطقه استراتژی معروف (دفاع متحرک) که توسط عراق مطرح گردیده و اجراء می شد موثر بود.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015