• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید
مراسم افتتاحیه دوره جدید آموزش معارف جنگ در دانشگاه افسری امام علی علیه السلام

در مراسم افتتاحیه دوره آموزشی معارف جنگ در دانشگاه افسری امام علی علیه السلام که همزمان با مراسم صبحگاه نظامی شنبه 1391/12/05 دانشگاه برگزار گردید، ابتدا امیر سرتیپ دوم ستاد فتح الله رشید زاده فرمانده دانشگاه افسری در سخنان کوتاهی ضمن عرض خیر مقدم به مسئولین و تعدادی از پیشکسوتان و اساتید هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی که در این مراسم حضور داشتند...

مراسم افتتاحیه دوره جدید آموزش معارف جنگ در دانشگاه افسری امام علی علیه السلام

مراتب سپاس و آمادگی دانشگاه  جهت برگزاری دوره آموزش معارف جنگ را اعلام و اظهار امیدواری کرد که فرماندهان و دانشجویان دانشگاه بتوانند در ادامه راه شهدا و راه پیشکسوتان این عرصه، با استعانت از عنایات خدای متعال و بهره گیری از تجارب پیشکسوتان و فراگیری معارف دفاع مقدس، آمادگی لازم را کسب تا در فردای خطر وظیفه افسری و سربازی خود را به شایسته ترین وجه ایفا نمایند.

در ادامه این مراسم سرتیپ ستاد ناصر آراسته رئیس هیئت معارف جنگ شهید صیاد نیز ضمن تشکر از فرمانده دانشگاه و اغتنام حضور فرمانده نیروی زمینی و پیشکسوتان اظهار داشتند در5000 سال تاریخ بشری 14000 جنگ رخ داده است، از این 14000 جنگ سینه تاریخ بشریت جنگ هائی را به خاطر سپرده است که یک طرف آن فضیلت کامل و طرف دیگر رذیلت کامل، یک طرف شقاوت صرف و طرف دیگر سعادت کامل بوده است. جنگ هائی هم بوده است که هر دو طرف دارای رذیلت و فضیلت بوده اند.

از تعدادی از این جنگ ها اصول، هنر و آیین جنگ ثبت شده است، ولی ارزش ها و فضائل فقط از جنگ هائی ثبت شده است که یک طرف فضیلت و طرف دیگر رذیلت بوده. به قرآن کریم که مراجعه کنیم این جنگ ها از هود و صالح تا عاد و ثمود و فرعون و موسی از طالوت و جالوت ذکر شده و تا جنگهای صدر اسلام این جنگها در سینه تاریخ بشر ثبت شده است، اراده پروردگار براین بوده است که این جنگ ها ثبت شود، اراده پروردگار بر این بوده است که حماسه عاشورای حسینی در سینه تاریخ ثبت شود. در روزگار ما هم دفاع مقدس از جنس همین جنگها است و لازم است که شجاعت و شهامت و ایثار ایثار گران آن ایام ثبت شود. هیئت معارف جنگ این را  وظیفه خود میداند که وقایع آنرا در تسلیم به اراده پروردگار ثبت نماید.

ایشان در ادامه یکی از فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد دفاع مقدس را برای دانشجویان قرائت نموده و افزودند: اساتید شما در این دوره از پیشکسوتان دفاع مقدس هستند که خود از دست اندر کاران و طراحان عملیاتها و از آسیب دیدگان آن دوران بوده اند،و امروز دوره آموزشی معارف جنگ در دانشگاه افسری توسط امیر فرماندهی محترم نزاجا افتتاح می شود اما دوره عملاً از روز سه شنبه آغاز خواهد شد.   

از شنبه آینده اساتید هیئت معارف که هرکدام هر چند نشانه های به ظاهر تلخ را از آن دوران در بدن دارند اما برای شما مطالب شیرینی را خواهند گفت که خود در آن حضور داشته اند، این اساتید شجاعت ها و ایثارگری های ارتش در دفاع مقدس را برای شما خواهند گفت. ایشان پهلوانان و قهرمانان دفاع مقدس هستند.انشاءالله که بهره کافی را از کلاسها ببرید.

پس از صحبت های رئیس هیئت معارف جنگ امیر سرتیپ ستاد پور دستان فرمانده نیروی زمینی ارتش طی بیاناتی ضمن ادای احترام به حضار و ارواح طیبه امام راحل و شهدا به ویژه 48 هزار لاله گلگون کفن ارتش جمهوری اسلامی ایران و فرماندهی معظم کل قوا، اظهار داشتند خدای بزرگ را شاکرم که امروز در مراسم افتتاحیه کلاسهای معارف جنگ در حضور مسئولین محترم بویژه امیر سرتیپ دکتر آراسته ریاست محترم هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی هستم و خیر مقدم به پیشکسوتان عزیز که دعوت دانشگاه افسری را قبول کردند عرض می کنم.

احساس و نگاه من در مورد هیئت معارف جنگ به طور خلاصه این است که هیئت معارف جنگ که با ابتکار شهید بزرگوار صیاد شیرازی و تصویب مقام معظم رهبری در یک حرکت عاشورایی تأسیس شد مشابه حرکت حضرت زینب سلام الله علیها بود که به قول معروف کربلا در کربلا می ماند اگر زینب نبود، معارف جنگ چنین حرکتی دارد و فعالیتش از این جنس است. یک حرکت زمینی است با اهداف آسمانی، حرکتی است که ماهیت و نقش ارتش و رزمندگان اسلام را بیان  می کند.

این آموزشها با مطالبی مثل اصول جنگ و غیره متفاوت است، روح حماسه و ایثار رزمندگان در 8 سال دفاع مقدس آن سربازان گمنام آن افسران و درجه داران که آمدند و ایثار نمودند را شرح می دهد. تصمیمات فرماندهان در مقاطع حساس را برای شما بیان میکنند. حفظ آن کارهای ارزشمندی است که ارتش ج.ا.ا در طول 8 سال از خودشان داد.

موضوع دیگر اینکه دشمنان انقلاب در اوایل تصمیم بر براندازی نظام گرفتند و برای کار در اولین گام تصمیم به خلع سلاح نظام گرفتند، اسلحه نظام چه بود؟ اسلحه نظام ارتش با پیکره سالم و انبوهی از تجهیزات بود که دشمنان ندای انحلال ارتش را سر دادند و در تریبون های مختلف تکرار کردند. اما امام رحم‍ة الله علیه با روشن بینی و فراست بالا بر ماندن ارتش تأکید و همواره از آن حمایت کردند. ارتش ماند و در هشت سال دفاع مقدس حماسه ها آفرید، این اساتید چنین موضوعاتی را برای شما بیان خواهند کرد و من امیدوارم شما دانشجویان عزیز بهره وافر از کلاسهای درس این پیشکسوتان ببرید.

 در ادامه مراسم امیر سرتیپ 2 دکتر خسرو نامجو نیک، امیر سرتیپ  2 خلبان سید اسماعیل موسوی، امیر دریادار دوم عبدالله معنوی و امیر سرتیپ دوم خلبان رحمان قضات از پیشکسوتان ارتش جمهوری اسلامی ایران ، توسط امیر پوردستان فرمانده نیروی زمینی، امیر پردیس عضو گروه مشاورین فرماندهی کل قوا و امیر آراسته رئیس هیئت معارف جنگ، با اهداء یاد نام هیئت معارف جنگ مورد تقدیر قرار گرفتند.

در پایان مراسم سرود شهادت توسط تیپ دانشجویان دانشگاه افسری، با هم نوازی رزم نوازان دانشگاه خوانده شد و سپس کلیه واحدهای حاضر در میدان صبحگاه از جلو فرماندهان و پیشکسوتان حاضر در مراسم رژه رفتند.

1391/12/5 4051 0
قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی
تویضیحات در موتور جستجو
مراسم افتتاحیه دوره جدید آموزش معارف جنگ در دانشگاه افسری امام علی علیه السلام
برچسب ها
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015