• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

هفتمین فصل غزل (24)


زمان شکفتن

شبی که ماه و ستاره تو را صدا کردند

مرا به غربت بی‌انتها رها کردند

1398/11/2 12:1:12 4 0

تبیین اعتماد زدایی از ارتش-3 و پایانی


پ - وقوع کودتای نافرجام نقاب درسال 1359 :

کودتای نافرجام نقاب نیز از جمله وقایعی بود که توانست در سال 1359به شدت بر پیکره ارتشِ به انقلاب پیوسته ایران اسلامی لطمه وارد کند. از آنجا که قرار بود این کودتا از محل پایگاه شهید نوژه  - پایگاهی هوایی واقع در استان همدان که به احترام مقام والای خلبانان شهید "نوژه" به‌نام پایگاه هوایی شهید نوژه نام نامگذاری شده است– استارت بخورد از اینرو تا مدت‌ها ‌به غلط "کودتای نوژه" نامیده می‌شد و در خلال سال‌های اخیر با تلاش دست‌اندرکاران حوزه ادبیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تلاش شد تا نام "کودتای نقاب" به درستی جایگزین نام "کودتای نوژه" گردد.

1398/11/2 11:58:44 8 0

جنگ و زندگی-9


آبشار پرخروش نور از آن سوي قله‌هاي شياگوه، چرميان، ارتفاعات چشمه ميل به سوي دشت نفت شهر، و خانقين سرازير شد. گونه‌هاي آتشينش بر تافت، چهره خون‌آلودش را در ارتفاعات کوه قاف پنهان كرد. در زير گنبد کبود اين پديده عظيم آفرينش پاره‌اي از ابرهاي کبود رنگ با مه غبارآلود آغشته به بخارات دود باروت، هم آغوش شده بود رقص‌کنان غرش کنان فرار خورشيد را جشن گرفتند. هاله‌اي از پيکره سياه شبيه غول به استقبال شب آمد که اشک شوق خود را بر سر رزمندگان بريزد.

1398/11/2 11:57:3 5 0

دریاسالار (63)


سند و تصاویر (2)

1398/11/2 11:56:7 10 0

ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا


فصل سوم: ارتش بازوهای مستحکم ملت و کشور-128

بخش دوم: ایستادگی در مقابل دشمن

  1. قرار داشتن در خطوط آتش در زیر رگبار گلوله‌ها و خمپاره‌های دشمن:

من دریکی از اردوگاه‌های نظامی مربوط به ارتش چند روز قبل بازدیدی داشتم با برادران نظامی از سرباز، از افسر و درجه‌دار آن شور و اشتیاقی که در آنجا دیدم، برای هر بیننده‌ای، برای هر ناظری گریه‌آور بود. 

1398/11/2 11:43:53 7 0

عبور از سيروان (50)


حركت به روستاي نروي 

از ابتكارات خوبي كه جهت اجراي عمليات نشان داده شد، استقرار پايگاه‌هايي در روستاي نروي و ذخيره كردن مقداري مهمات، آذوقه و لوازم آمادي بود. نمي‌دانم اين ابتكار را فرمانده عمليات ارائه داده بود يا با كمك فكري كاظمي و اطرافيانش اين ايده مطرح شده بود! به هر حال با انباشتن مهمات سلاح سنگين و اعزام نمايندگاني از گروهان‌ها به روستاي نروي سهولتي در كار عمليات به پيش آمد. از اين تجربه در مأموريت‌هاي بعدي هم استفاد شد.

1398/11/2 11:32:49 9 0

جنگ و زندگی-8


جابه جايی يگان

قطره‌هاي اشك از چشمان رزمندگان جاري بود. همديگر را در آغوش گرفته و مي‌بوسيدند. سپس يکايک تکاوران از زير کلام اله مجيد عبور کرده و سوار بر ماشين و راهي منطقه عمليات گرديدند. خودروهاي نظامي و اتوبوس‌ها و سرويس‌هاي تندرو حامل نفرات منطقه را درنورديدند و در نزديك شهر گيلانغرب در آبادي كاسگران توقف نموده و افراد را پياده، وسائل را تخليه و پس از لختي استراحت منطقه عملياتي کاسگران را ترک كردند.

1398/11/1 11:30:19 6 0

ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا


فصل سوم: ارتش بازوهای مستحکم ملت و کشور-127

بخش دوم: ایستادگی در مقابل دشمن

1398/11/1 11:28:39 7 0

تبیین اعتماد زدایی از ارتش-2


"ساعت پنج صبح بعد از روز سانحه، فرزندم که در فرانسه مقیم است در تلفن از من پرسید "جریان طبس چیست؟" گفتم اطلاعی ندارم.گفت تلویزیون‌های فرانسه مشغول پخش اخبار در باره فاجعه فرودگاه طبس هستند. هشت آمریکایی جان خود را از دست داده‌اند. من که در مرخصی خارج از شهر تهران بودم، به فرزندم گفتم بعدا با تو صحبت خواهم کرد. با تلفن با مرکز فرماندهی نیروی هوایی تماس گرفتم. گفتند اطلاعی به ما نرسیده، بعد به بنی صدر (رئیس جمهور تلفن) کردم. گفتم چنین مطلبی را شنیده‌ام. گفت شما کارهای خود را بکنید. من در آن موقع در مرخصی به سر می‌بردم. دستور دادم یک هواپیمای شناسایی سریعا به سمت طبس پرواز کرده، مشاهدات خود را گزارش دهد. هواپیمای شناسایی گزارش داد در روی زمین پنج هلیکوپتر سیکورسکی با علائم سوختگی یک هواپیمای چهار موتوره و یک هلیکوپتر، به چشم می‌خورد. به ستاد نیروی هوایی دستور دادم دو فروند هواپیمای اف – 4 مسلح، به حالت گشت‌زنی در بالای فرودگاه طبس باشند تا در صورتی که افرادی قصد پرواز دادن هلیکوپترها را داشتند، از آن جلوگیری نمایند و خود روانه تهران شدم.

1398/11/1 11:26:55 15 0

عبور از سيروان (48)


تشكيل قرارگاه عملياتي پاوه (2)

گروهان دوم به علت تعويض مكرر فرماندهان گروهان از انضباط و روحية خوبي برخوردار نبود؛ به طوري‌ كه بعد از پيروزي انقلاب افسراني از جمله ستوان‌يكم عباس ناصري، ستوان‌يكم علي‌اكبر ميري، ستوان‌يكم عبدالحسين سلطان‌پناه، ستوان‌دوم فضل‌الله زيني‌وند، ستوان‌يكم حسين عبدالهي، ستوان دوم يدالله رشنو، ستوان دوم نصرت افشنگ بر اين گروهان مدت كوتاهي فرماندهي يا سرپرستي كرده بودند و اينك ستوان‌يكم محمدرضا يادگاري كه فرمانده دستة ادوات گروهان يكم و معاون من بود، به فرماندهي آن گروهان منصوب شده بود. 

1398/11/1 11:10:37 9 0
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015