• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

عملیات پدافندی اروند-69


منطقه3 دریایی خرمشهر آخرین وضعیت را چنین گزارش داد: نفرات محاصره‌شده در خرمشهر، شبانه با قایق به جنوب کارون تخلیه شدند و نجات پیدا کردند. قسمت شمال کارون در تصرف کامل دشمن است و تعدادی از پرسنل در جنوب، از پل دفاع می‌کنند و تحت فشار شدید دشمن قرار دارند. در منطقه آبادان، درگیری به شدت ادامه دارد. 4500 نفر پرسنل در پایگاه دریایی خرمشهر (جنوب رودخانه) داخل جزیره مستقر هستند، درخواست می‌شود نظریات فرماندهی را برای تخلیه آنان اعلام دارند.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای،عملیات اروند،فرماندهی اروند،آبادان،قرارگاه تاکتیکی نزاجا در جنوب،ط

در ساعت 0800، موضع دسته یکم در سمت چپ به وسیله دشمن کشف و زیر آتش قرار گرفت و فرماندهی مجبور به تغییر موضع آن دسته شد. در ساعت 0930، پیشروی کرده و اولین مواضع دشمن اشغال شد. در ساعت 1000، این یگان تحت آتش شدید دشمن قرار گرفت، ولی به پیشروی ادامه داد. ساعت 1400 واحد اصفهان که در اختیار این یگان بود و در قسمت دیگری پیشروی می‌کرد، عمل الحاق انجام داد. درخواست آتش پشتیبانی کردند، لیکن آتش کافی اجرا نشد و در ساعت 1700، به یگان دستور عقب‌نشینی داده شد.

در طی عملیات، این یگان شش کیلومتر پیشروی کرد، ولی به علت عدم پشتیبانی کافی، نتوانست مواضع اشغا‌ل‌شده را نگهداری کند و بنا به دستور فرماندهی اروند، به مواضع قبلی عقب‌نشینی نمودند. در این عملیات، هفت نفر شهید و تعدادی مجروح شدند. این افسر علت عدم موفقیت را عدم پشتیبانی کافی جنگ‌افزار و مهمات سنگین قبل از شروع عملیات و عدم پشتیبانی آتش در مرحله اجرای عملیات می‌داند. با توجه به مفاد این گزارش، که فرمانده ستون تلاش فرعی حمله روز سوم آبان به فرماندهی اروند داده است، استنباط می‌شود که استعداد رزمی نیروهای حمله‌ور ما خیلی ضعیف‌تر از آن بود که بتواند به دشمن چندین برابر خود حمله کند.

استعداد این یگان حدود یک گروهان تقویت‌شده بود. جنگ‌افزار سنگین کافی نبوده است. استعداد گروه رزمی144 پیاده نیز از حد یک گردان با یک گروهان تانک تجاوز نمی‌کرد. پشتیبانی آتش هم دو آتشبار توپخانه بوده است. در صورتی که، استعداد دشمن مقابل حداقل یک تیپ زرهی با پشتیبانی بیش از سه گردان توپخانه در منطقه شرق کارون و شمال بهمنشیر بوده است.

در گزارش روز سوم آبان، پایگاه دریایی وضعیت این نبرد را چنین بیان کرده است که در صبح امروز، برابر دستور عملیاتی اروند، نیروهای خودی در تمام جبهه حمله کردند، ولی بعدازظهر همان روز به علت فرسودگی عقب‌نشینی و وضعیت وخیم است. هماهنگی با نیروی مردمی وجود ندارد.

روز چهارم آبان روز پایان سرنوشت دردناک خرمشهر بود. در پایان این روز، کلیه عناصر رزمنده ما مجبور به عقب‌نشینی به جزیره آبادان و دفاع در کرانه جنوبی رود کارون در منطقه خرمشهر شدند. خلاصه جریانات گزارش‌شده چنین بود:

منطقه3 دریایی خرمشهر آخرین وضعیت را چنین گزارش داد: نفرات محاصره‌شده در خرمشهر، شبانه با قایق به جنوب کارون تخلیه شدند و نجات پیدا کردند. قسمت شمال کارون در تصرف کامل دشمن است و تعدادی از پرسنل در جنوب، از پل دفاع می‌کنند و تحت فشار شدید دشمن قرار دارند. در منطقه آبادان، درگیری به شدت ادامه دارد. 4500 نفر پرسنل در پایگاه دریایی خرمشهر (جنوب رودخانه) داخل جزیره مستقر هستند، درخواست می‌شود نظریات فرماندهی را برای تخلیه آنان اعلام دارند. فرماندهی اروند به یگان‌های زیر امر خود که شامل گارد ساحلی، گردان144 پیاده و گردان201 ژاندارمری، آتشبارهای توپخانه و یگان مستقر در شادگان، یگان تانک سپاه پاسداران و نیروهای مردمی بودند، دستور داد هنگام عقب‌نشینی، کلیه تجهیزات باقی گذاشته شده را تخریب کنند تا سالم به دست دشمن نیفتد.

فرماندهی اروند وضعیت خرمشهر و آبادان را در چهارم آبان چنین بیان کرد: نیروهای خودی به جنوب کارون عقب‌نشینی کردند و از پل خرمشهر دفاع می‌کنند، تا دشمن به آبادان و ایستگاه7 و 11 پیشروی نکند. نیروی اعزامی از نقاط مختلف سازمان تناسبی ندارند و بهره لازم را نمی‌دهد. نیروهای دشمن به خرمشهر تسلط کامل دارند. در جبهه آبادان، دشمن در شش کیلومتری جاده آبادان ـ اهواز مستقر است. از شدت آتش دشمن کاسته شده، ولی به نظر می‌رسد دشمن آماده حمله به آبادان می‌شود؛ و بالأخره ناخدا صمدی، آخرین فرمانده خرمشهر، خلاصه جریان این منطقه را تا ساعت سقوط کامل شهر چنین بیان می‌کند:

این افسر در 28 مهر، پس از مجروح شدن فرمانده قبلی، به فرماندهی منطقه سوم دریایی خرمشهر و فرمانده عملیاتی خرمشهر منصوب می‌شود. از زمان عهده‌دار شدن این مسئولیت، وضعیت یگان‌های خودی رضایت‌بخش نبوده است. این یگان‌ها تا ساعت 0430 روز 4 آبان، در خرمشهر دفاع می‌کنند و در این ساعت، آخرین رزمندگان به جنوب کارون و جزیره آبادان عقب‌نشینی می‌نمایند. قبل از عقب‌نشینی منظم، قسمت قابل ملاحظه‌ای از رزمندگان بدون دستور عقب‌نشینی کرده بودند. از جمله 400 نفر از افراد کمیته‌های 14گانه شهر تهران که به خرمشهر اعزام شده بودند که 200 نفر آنان اصلاً حاضر به رفتن به خرمشهر نشدند و 200 نفر به جبهه نبرد رفتند. از این عده هم روز اول قریب به یکصد نفر جبهه را ترک کردند و در آخرین روز نبرد، یعنی سوم آبان، فقط 16 نفر از آنان در خرمشهر می‌جنگیدند.

همچنین تعداد 140 نفر از افراد داوطلب هوانیروز به فرماندهی سروان پازوکی به خرمشهر اعزام شدند که از این عده، فقط حدود 20 نفر در سه روز آخر نبرد در جبهه باقی ماندند و بقیه منطقه را ترک کردند. عناصر دیگر حتی نیروهای دفاعی نیز در چنین شرایط بودند. گروه‌های مردمی شامل گروه الله اکبر بسیج، فدائیان امام، خلخالی و غیره خیلی زیاد بودند، ولی هیچ‌گونه هماهنگی و کنترل در کار آنان نبود. می‌آمدند و می‌رفتند و بعضاً با حرف‌های ناروا نسبت به ارتش روحیه دیگران را خراب می‌کردند. در نتیجه، عملاً نبرد آن طور که بایستی، اجرا نمی‌شد.

با توجه به مشکلات پشتیبانی یگان‌های آبادان از راه زمینی، تصمیم گرفته شد با هواناو و از طریق رودخانه بهمنشیر پشتیبانی انجام شود. نیروی دریایی آمادگی خود را اعلام کرد و بالأخره، به این ترتیب، نبرد سخت و نابرابر 34 روز خرمشهر پایان یافت. خرمشهر به اشغال دشمن درآمد و نبرد به جزیره آبادان و منطقه بهمنشیر و سرپل دشمن در شرق کارون کشیده شد که جریان آن تا تثبیت نیروهای دشمن در منطقه سرپل به شرح زیر خلاصه می‌شود.

 

مرحله5) عملیات خرمشهر ـ آبادان (تثبیت نیروهای دشمن در سرپل)

از پنجم آبان، مرحله دیگری از عملیات در منطقه نبرد در خرمشهر و آبادان آغاز شد. خط تماس در جنوب خرمشهر، بر رودخانه کارون متکی شد و مواضع نیروهای ما در کرانه جنوبی کارون در جزیره آبادان تهیه شد، که تلاش اصلی برای کنترل پل خرمشهر و رودخانه کارون و جلوگیری از عبور نیروهای متجاوز از پل و رودخانه و تهدید جزیره آبادان بود. در منطقه شرق کارون و شمال بهمنشیر، تلاش نیروهای ما برای دفاع از کرانه‌های شمالی و جنوب رودخانه بهمنشیر و منطقه دارخوین در شمال‌شرق شادگان در سمت شرق بود، تا سرپل دشمن هرچه بیشتر محدود شود و فشار به دشمن وارد گردد تا به غرب رودخانه کارون رانده شود.

البته تقدم تلاش دفاع در خط سرپل دشمن بود. با توجه به سقوط خرمشهر و حمله ناموفق فرماندهی اروند در محور ماهشهر ـ آبادان، الزاماً تدبیر پدافندی تا حصول شرایط مناسب‌تر برای آفند پذیرفته شد و  فرماندهی اروند که با تشکیل قرارگاه نسبتاً مناسب در ماهشهر مستقر شده بود، با دریافت نیروهای تقویتی از یگان‌های نیروی زمینی و تقویت نیروهای مردمی و سپاه پاسداران وضعیت هماهنگ‌تر و منطقی‌تری در منطقه برقرار کرد و به طرح دفاع منطقه شکل تاکتیکی و منطقی داد. نیروهای در دسترس را به نسبت مورد نیاز منطقه سازمان و گسترش داد. تیپ2 پیاده قوچان از عناصر لشکر77 پیاده وارد منطقه شد و هسته مرکزی پدافند آبادان را تشکیل داد.

برای شمال و شرق سرپل، نیروی مناسب با ترکیبی از یگان‌های نیروی زمینی و سپاه پاسداران و نیروهای مردمی تخصیص داده شد. این نظم و ترتیب سبب شد که پیشروی دشمن به سمت جنوب برای اشغال آبادان و به سمت شرق را برای تهدید ماهشهر و اشغال شادگان و به سمت شمال را برای اشغال دارخوین و تهدید اهواز سد گردد و دشمن در این منطقه، حالت آفندی را به کلی از دست داده و به حال پدافندی درآید. خلاصه جریانات این مرحله از عملیات از 5 آبان تا پایان این ماه به شرح زیر بوده است.

فرماندهی اروند اطلاع داد که نیروهای دشمن وارد خرمشهر شده‌اند و دشمن تلاش می‌کند پل خرمشهر را کنترل کند. در جبهه شمال آبادان، نیروهای دشمن در شش کیلومتری شمال بهمنشیر مستقر هستند. دشمن نیروهای تقویتی بیشتری از بصره به خرمشهر وارد می‌کند. توپخانه سنگین دشمن از جنوب اروند، آبادان را گلوله‌باران می‌کند. از پل بهمنشیر به طرف جاده خاکی دوطفلان، یک گروهان دشمن مشاهده می‌شود. اثرات آتش دشمن تا کیلومتر17  آبادان ـ ماهشهر دیده شده است. گشتی‌های گردان تا 11 کیلومتری سه‌راهی آبادان ـ ماهشهر پیشروی کرده‌اند.

دشمن تلاش می‌کند پل خرمشهر را تصرف کند. در منطقه ایستگاه 7 و 12 آبادان، درگیری وجود دارد. در این روز، از طرف ستاد عملیاتی اروند، به امضای سرهنگ شکرریز، سرهنگ کهتری فرمانده گردان153 لشکر77 به فرماندهی عملیات منطقه خرمشهر منصوب شد. ستاد مشترک به وزارت نفت مستقر در آبادان اعلام کرد که اضطراب و نگرانی مردم شدیدتر شده است. قرارگاه مقدم دزفول نیروی زمینی اعلام کرد که تاکنون برای تقویت فرماندهی اروند، علاوه بر اعزام یگان‌ها، پشتیبانی‌های زیر نیز در اختیار آن فرمانده قرار داده شده است. تعداد 2500 قبضه تفنگ ژ3 به گروه دکتر چمران تحویل داده شد. گروه رزمی153 زیر امر تیمسار فلاحی قرار گرفته و دستور داده شده است که دو گردان پیاده دیگر از مشهد به ماهشهر حرکت کند. آقای مرتضی رضایی، فرمانده سپاه پاسداران به آقای رئیس جمهور اظهار نموده است که تعداد 800 نفر پاسدار به ماهشهر اعزام خواهد کرد.

 

منبع: عملیات پدافندی اروند، سید یعقوب حسینی،1397، ایران سبز، تهران

1398/6/9 11:19:31 275 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
منطقه3 دریایی خرمشهر آخرین وضعیت را چنین گزارش داد: نفرات محاصره‌شده در خرمشهر، شبانه با قایق به جنوب کارون تخلیه شدند و نجات پیدا کردند. قسمت شمال کارون در تصرف کامل دشمن است و تعدادی از پرسنل در جنوب، از پل دفاع می‌کنند و تحت فشار شدید دشمن قرار دارند.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015