• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

هوانیروز و حماسه بزرگ خیبر- بخش هفدهم


تعقیب و نجات

راوی: سرهنگ خلبان حید پاک­نژاد

اواخر سال 1362 با یک تیم جهت عملیات خیبر به اهواز اعزام شدیم. بعد چند روز که در پادگان زرگان مستقر بودیم، به دو گروه تقسیم شدیم. یک گروه به منطقه جفیر و گروه دوم به دارخوین رفت. من با تعدادی از خلبانان و نیروهای متخصص در دارخوین مستقر شدم. هوانیروز در دارخوین، یک پایگاه موقت داشت و نیروهایش داخل تعدادی کانکس اسکان بودند. در تاریخ 6/12/1362 ، از منطقه­ی جفیر دستور دادند که سه فروند از بالگردهای مستقر در دارخوین، به گروه جفیر بپیوندند. من و ستوان علی محمدی، خلبانان یکی از سه فروند بالگرد ترابری ۲۱4 بودیم که سریع به‌سوی جفیر پرواز کردیم.

1399/9/4 10:18:40 4 0

هوانیروز و حماسه بزرگ خیبر- بخش هجدهم


چرا به جبهه آمدی؟

راوی: ستوانیکم فنی ذوالفقار بابایی

در عملیات خیبر هم همانند دیگر عملیات‌های دوران دفاع مقدس، متخصص و فنی هوانیروز نقش بسیار بالایی داشتند. آمار بالای این نیروها و حضور پررنگ آنها در تعمیرات و مهمات گذاری انواع بالگردها، سند دیگ فعالیت‌های درخشان آنها در جنگ می‌باشد. شرکت و حضور متخصصین تعمیرات بالگرد در رده‌های مختلف مثل رادیو و موتور و هیدرولیک و بدنه و مهمات و عمومی و الکتریک و بازرس فنی و سرپرست خط پرواز و کروچیف و دهها تخصص دیگر، باعث می‌شدند که مشکل‌ترین تعمیرات در هریک از قسمت‌های بالگرد، در منطقه انجام شود و هیچ بالگردی، زمین‌گیر نشود. یکی از این نیروها، ذوالفقار بابایی در تخصص کروچیف بود که قسمتی از خاطرات او را در عملیات بزرگ خیبر می‌خوانیم.

1399/9/4 10:17:17 3 0

توپخانه دوربرد-25


در جنوب ارتفاعات الله‌اکبر و روبروی روستای سیدخلف، استعداد دشمن زیاد نبود و از اخبار دریافتی که از طریق شنود بی‌سیم عراقی‌ها دریافت کرده بودیم، تیپ قادسیه ارتش عراق به آنان وعده داده بود که مقاومت کنند تا مناطق از دست داده را با پاتک پس بگیرند که ما پیش‌بینی این وضعیت را می‌کردیم. بعد از گذشت 12 ساعت از عملیات، سکوت عجیبی بر منطقه حاکم شده بود که ناشی از تجدید سازمان دو طرف درگیر بود. فقط آتش‌های پراکنده از طرفین مشاهده می‌شد.

1399/9/4 10:15:59 2 0

ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا


فصل پنجم: جهاد خودکفایی ارتش-302

بخش دوم: به‌کارگیری استعداد جوشنده و باایمان

1399/9/4 10:14:22 2 0

جنگ ایران و عراق از منظرفرماندهان بعثی


سرهنگ2 جنگ نوین علیرضا محمدی[1]

  1. مقدمه:

تاریخ همواره از علاقه‌مندی‌های من بوده است، علی‌الخصوص تاریخ معاصر ایران. بنابراین یافتن ابعاد ناگفته از رویداد تاریخی بسیار مهمی که با تاریخ معاصر ما پیوند خورده و نشان آن را می‌توان در تمام شئون زندگی معاصر ایرانیان دید حائز اهمیت خاصی است. در طول بیست سال خدمت خود در نیروی زمینی ارتش، بارها و بارها به دلایل مختلف ازجمله کلاس‌های هیئت معارف جنگ، پای صحبت‌های یادگاران دفاع مقدس، امرای پرافتخار و فرماندهان باسابقه جنگ نشسته‌ام و از لابه‌لای صحبت این بزرگواران به دنبال یافتن پاسخ بسیاری از سؤالات تاریخی خود در خصوص دفاع مقدس برآمده‌ام. نکات و ظرایف زیادی از سخنان فرماندهان دفاع مقدس قابل‌استخراج است.

1399/9/3 10:34:14 4 0

هوانیروز و عملیات بزرگ فاو - بخش هفدهم


با تهدیدها و بمباران هواپیماهای دشمن مجبور شدیم از قرارگاه عقاب به دارخوین عقب‌نشینی کنیم و ازآنجا پشتیبانی فاو را انجام دهیم.

یک روز در سنگر در حال استراحت بودیم که یک‌باره صدای مهیبی به گوش رسید و احساس کردم سنگر در هوا می‌چرخد. همه وسایل به هم‌ریخت و پس‌ازآن سکوت مرگباری همه‌جا را پر کرد. در همان حالت ترس و شوک بودم که خلبان فخرایی هراسان داخل شد و گفت: (اسماعیل صحتی مرد). تا لب باز کردم حرف بزنم خلبان اکبر ارادت صحتی را که از یک‌چشمش خون فوران می‌زد به داخل سوله آورد. خلبان فخرایی باعجله حوله خود را روی چشم صحتی گذاشت و با آماده شدن بالگرد نجات او و چند نفر دیگر را که در اثر بمباران هواپیماهای دشمن مجروح شده بودند به اهواز تخلیه کردند.

1399/9/3 10:23:51 3 0

هوانیروز و حماسه بزرگ خیبر- بخش هفدهم


تعقیب و نجات

راوی: سرهنگ خلبان حید پاک­نژاد

اواخر سال 1362 با یک تیم جهت عملیات خیبر به اهواز اعزام شدیم. بعد چند روز که در پادگان زرگان مستقر بودیم، به دو گروه تقسیم شدیم. یک گروه به منطقه جفیر و گروه دوم به دارخوین رفت. من با تعدادی از خلبانان و نیروهای متخصص در دارخوین مستقر شدم. هوانیروز در دارخوین، یک پایگاه موقت داشت و نیروهایش داخل تعدادی کانکس اسکان بودند. در تاریخ 6/12/1362 ، از منطقه­ی جفیر دستور دادند که سه فروند از بالگردهای مستقر در دارخوین، به گروه جفیر بپیوندند. من و ستوان علی محمدی، خلبانان یکی از سه فروند بالگرد ترابری ۲۱4 بودیم که سریع به‌سوی جفیر پرواز کردیم.

1399/9/3 10:21:9 4 0

توپخانه دوربرد-24


در ساعت 12:00 مورخه 31/2/60 هدف‌های مورد نظر؛ شامل ارتفاعات الله‌اکبر و غرب سوسنگرد به تصرف نیروهای ایرانی در آمد و دشمن همچنان در حال فرار بود. سازمان رزمی دشمن توسط رزمندگان اسلام به هم ریخته بود و فرماندهان سطوح بالای یگان‌های دشمن سردرگم شده و به فکر چاره‌اندیشی بودند تا از آن شرایط بحرانی نجات یابند. اتوبوس‌ها مشغول سوار کردن اسرای دشمن و تخلیه آنها به پادگان دشت آزادگان بودند.

1399/9/3 10:16:26 4 0

ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا


فصل پنجم: جهاد خودکفایی ارتش-301

بخش دوم: به‌کارگیری استعداد جوشنده و باایمان

1399/9/3 10:15:1 4 0

هوانیروز و عملیات بزرگ فاو - بخش شانزدهم


خاطرات ویژه سرهنگ خلبان حسین وکیلی

  1. عملیات با موشک ماوریک

باز هم در جاده فاو - بصره عملیات داشتیم. یک‌بار دشمن اقدام به انجام پاتک سنگینی کرده بود که از ما کمک خواستند. در تیمی که پرواز کردیم به درخواست من یک فروند کبرا حامل موشک ماوریک نیز قرار داشت که خلبانان آن اژدر نظری، رضا میبدی و خلبانان بالگرد تاو داوود صدائی و صمد علیزاده بودند. به منطقه فاو که رسیدیم به خلبانان ماوریک گفتم شما روی آب در کنار شهر فاو پرواز کنید تا من محل را شناسایی و به شما اطلاع دهم. و بلافاصله به قسمت جلو پرواز کردم. خوشبختانه منطقه تجمع دشمن نزدیک یک ساختمان با گنبدی سفیدرنگ بود. اصولاً هدف‌های روشن در منطقه تیره و هدف‌های تیره در منطقه روشن خیلی راحت می‌توانند به‌وسیله موشک ماوریک هدف قرار بگیرند. سریع به عقب بازگشتم و به اژدر نظری گفتم که گنبد سفید هدف است  و آن را بزند.

1399/9/2 11:25:51 10 0
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015