• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

فرماندهان صدام (86)


عبوسی: اطلاعات جاسوسی ما در مورد ایران بسیار ضعیف بود و به همین علت بیشتر بر شجاعت خلبان‌هایمان تکیه داشتیم. از طرفی، سامانه‌های پدافند هوایی ایرانیان قوی بودند. هریک از پایگاه‌های هوایی آنها در مقابله با حملات ما مانند گویی آتشین بود و در هر مأموریت یک یا دو فروند از هواپیماهایمان را از دست می‌دادیم. 

1398/7/22 12:32:11 6 0

بازخوانی جنگ تحمیلی (27)


شرحی درباره ارتش عراق

 در ارتش عراق، سازمان و اصول و قواعد اساسی رزم برگرفته از دکترین انگلیس‌ها و غربی است؛ بر خلاف آنچه که شایع است تنها سلاح و تجهیزات آنها از شوروی سابق گرفته شده است؛ ساختار ستاد لشکرها و سازمان واحدها عیناً انگلیسی است. در تطبیق مقایسه‌ای اصول و قواعد رزم نیروی زمینی (یگان‌های زمینی) ارتش عراق با مشابه آنها در ارتش خودمان که برگرفته از آموزش‌های غرب (آمریکا) است، هیچ اختلافی دیده نمی‌شود. در صورتی که با ارتش شوروی قابل انطباق نیست؛ البته موارد استثنایی در بکارگیری آتش‌های توپخانه دیده میشود. 

1398/7/22 12:24:33 6 0

پیشگامان صنعت رادار در ایران-25


آن زمان اکثر رادارهای جنوب که از نوع لامپی و نسل اول رادارهای آمریکایی در ایران بودند، به علت نبود قطعه کلیدی کلایسترون آخرین تقویت کننده سیگنال راداری(LC35) به علت شرایط تحریم در آن زمان در حال غیرعملیاتی شدن بودند. به محض ورود ما به دفتر فرماندهی پدافند، ایشان سوال کردند آیا امکان جایگزینی این لامپ‌ها با کلایسترون چینی KL28 وجود دارد؟

1398/7/22 12:19:20 7 0

عبور از دیوار مرگ (5)


در اوایل آبان‌ماه فرمانده دسته شناسایی محل دقیق کمربند آتش را تعیین نمود. بطوری که هیچ‌گونه محدودیتی برای یگان‌های تکاور ایجاد نکند و به محض کشف عملیات و تیراندازی اولین گلوله دشمن بتواند سنگرهای آتش دشمن را با اجراي آتش روانه شده از بالا سر نيروي خودي منهدم کند، محل سه گذرگاه منتهی به سه هدف را برای آخرین هماهنگی به فرمانده گردان ارائه داد. پس از بحث و بررسی و شناسایی در روز و شب، محل‌ها با اندکی تغییر تعیین و پس از تصویب به فرمانده دسته شناسایی ابلاغ شد تا سه معبر در میدان مین دشمن در منطقه هدف ایجاد (باز) كند. بعد از جمع‌آوري اطلاعات كامل از زمين و دشمن طرح عملياتي گردان برابر شماي شماره 3 تهيه شد.

1398/7/22 11:17:6 6 0

پیاده نظام ودفاع مقدس-41


در نهايت اعتقاد بر اين است كه، به دليل وجود نواقص شرح داده شده در جنگ تحميلي، فقط بخشي از ظرفيت­‌هاي يگان‌هاي توپخانه مورد استفاده قرار گرفت. مسلماً چنانچه امكان استفاده از كليه توانایي‌هاي توپخانه فراهم مي‌شد، نتايج مطلوب‌تري حاصل مي‌گردید.

آنچه مسلم است به اذعان دوست و دشمن، به ويژه اظهارات فرماندهان رده‌ بالاي عراقي اسيرشده و نيز فرماندهان يگان‌هاي مانوري خودي، در طول جنگ تحميلي توپخانه ایران عملكرد بسیار خوبی داشته است.

1398/7/22 11:11:55 6 0

ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا


ملت ایران در میدان‌های مختلف، در عرصه‌ی خونین جنگ تحمیلی هشت سال و پیش از آن و سال‌های پس‌ازآن، نیروهای مسلح خود را آزمود، نیروهای مسلح همواره توانسته‌اند اعتماد مردم را به خود جلب کنند. یک ملت هنگامی می‌تواند به اعتلای موردنظر خود دست پیدا کند که از پشتیبانی نگهبانان امنیت ملی مطمئن و خاطرجمع باشد؛ نیروهای مسلح، این وظیفه‌ی بزرگ را بر عهده گرفتند. آنچه مهم است، در درجه اول بالا بردن کارایی‌هاست؛ هم با علمی کردن شیوه‌ها و روش‌ها هم با ارتقا بخشیدن تجربه‌ها.

1398/7/22 11:10:18 6 0

پیشگامان صنعت رادار در ایران-24


به علت شرایط تحریم و نبود قطعات موفق به ساخت بعضی از قطعات کلیدی و یونیت‌ها و جایگزینی آن با سامانه آمریکایی شدیم، از جمله ساخت قطعه LNA و جایگزینی با پارامتریک آمپلی فایر یا همان اولین تقویت‌کننده سیگنال برگشتی رادار، که در این قطعه عمل تقویت انجام می‌گردید، تا برای گیرنده قابل استفاده باشد و بتواند بر روی سیگنال برگشتی پروسس و عمل تجزیه و تحلیل را انجام دهد

1398/7/21 12:27:47 12 0

پیاده نظام و دفاع مقدس-40


در عمليات ثامن­الائمه كه توسط لشكر77 پياده در منطقه آبادان با پيروزي كامل اجراء و حصر آبادان شكسته شد، طرح‌ريزي آتش برابر اصول و بسيار دقيق انجام و به نحو احسن اجرا شد. طرح آتش پشتيباني عمليات ثامن­الائمه با توجه به سه محور رزمايش (مانور) متقارب براي رسيدن به هدف، يكي از شاهكارهاي طراحي محسوب مي‌شود. لازم است در مورد چگونگي انتخاب مواضع تير و هماهنگي آتش، تحقيق و پژوهش جداگانه‌اي به عمل آيد و از نتايج آن استفاده آموزشي شود.

 

1398/7/21 11:57:52 12 0

ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا


دانشگاه افسری، آن مزرعه‌ی امیدبخشی است که در آن باید نهال‌های مستعد در فضای مناسب رشد کنند و به بالندگی برسند و مردان ارجمند ارتش جمهوری اسلامی ایران را در آینده به وجود آورند.

1398/7/21 11:51:6 12 0

فرماندهان صدام (85)


وودز: ممکن است در مورد عملیات هوایی در حملات هوایی اولیه عراق در روز ۲۲ سپتامبر ۱۹۸۰م برایمان توضیح دهید؟ منظورم عملیات مانوری نیست، بلکه می‌خواهم مقایسه‌ای داشته باشید بین فناوری و سطح آموزش خلبان‌های نیروهای هوایی دو کشور.

1398/7/21 10:45:41 14 0
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015