• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

بازتاب جهاني عمليات محرم در رسانه ها(4)


اولين گزارش خبرگزاري فرانسه در مورد عمليات محرم

تهران ـ خبرگزاري جمهوري اسلامي ـ 11/8/1361

خبرگزاري فرانسه از تهران ساعت 0945 دقيقه گزارش داد :

          راديو تهران امروز اعلام كرد نيروهاي ايران دوشنبه شب عمليات تازه اي را عليه نيروهاي عراقي در جنوب ايران در غرب ناحيه دهكده هاي مرزي عين خوش در ساعت 2208 آغاز كردند . به گزارش راديو مزبور اين عمليات با نام محرم ماه جاري بر اساس تقويم فارسي و زمان عزاداري شيعيان است اجرا گرديد و عين خوش كه تنها چند كيلومتر از مرز ايران و عراق فاصله دارد در 80 كيلومتري غرب دزفول در شمال خوزستان قرار گرفته است.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

راديو ايران مشخص نكرد كه آيا نيروهاي ايران به خاك عراق نفوذ كرده اند يا اينكه قصد دارند عراقي ها را از اين منطقه بيرون كنند . خبرگزاري فرانسه يادآور مي شود نيروهاي عراقي از قرار معلوم بخش كوچكي از اراضي ايران در اين منطقه را در اختيار دارند كه در جريان جنگي كه بيش از دو سال از شروع آن مي گذرد بدست آنها افتاده است . بيانيه هاي اخير عراق حكايت از آن داشت كه هواپيماها و هلي كوپترهاي عراقي مراكز تجمع نيروهاي ايراني در اين منطقه را بمباران كرده اند يادآوري مي شود . خبرگزاري فرانسه كه اين خبر را در دو بخش انگليسي و فرانسه خود مخابره كرده است در بخش فرانسه آن را به صورت خبر فوري مخابره كرده اند .

حجت الاسلام هاشمي رفسنجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي از تريبون مجلس اعلام كرد وسعت جبهه عمليات ايران 50 كيلومتر از فكه تا دهلران است و رزمندگان ايران با باز پس گيري كنترل اراضي ايران كه هنوز در اشغال نيروهاي عراقي است 10 تا 15 كيلومتر به طرف غرب پيشروي كرده اند . عمليات محرم كه شب گذشته آغاز شد در طول منطقه مرزي كه در 80 كيلومتري غرب شهر دزفول در شمال خوزستان قرار دارد در خاك ايران در جريان است و آقاي رفسنجاني تاييد كرد كه اين عمليات به طور كامل موفقيت آميز بود و تا صبح امروز (سه شنبه) ما به تمام اهداف خود دست   يافته ايم .

حجت الاسلام رفسنجاني گفت : ارتفاعات مهم استراتژيك خطوط دفاعي قابل ذكر و چند پاسگاههاي مرزي (پارازيت) اين به خوبي نشانگر دروغ هاي صدامي (صدام حسين رييس حكومت عراق) است كه وانمود مي كرد كه اراضي ما را ترك كرده است . حجت الاسلام هاشمي رفسنجاني رييس مجلس و نماينده آيت الله خميني در شوراي عالي دفاع سپس ادامه داد ما يك بار ديگر به تمام جهانيان اعلام مي كنيم كه جمهوري اسلامي قصد ماجراجويي ندارد ما در جستجوي صلح در منطقه هستيم و از حقوق خود دفاع مي كنيم صلح با صدام هيچ معنايي ندارد . حجت الاسلام رفسنجاني پس از تشكيل جلسه شوراي عالي دفاع در شب گذشته به رياست حجت الاسلام  سيدعلي خامنه اي رييس حكومت ايران در مصاحبه اي كه پيش از اعلام شروع عمليات محرم از راديو پخش شد گفت : در اين جلسه عمده ترين مسئله اي كه مورد بررسي قرار گرفت تحليل از نيروهاي مختلف ما براي حملات آينده به دشمن بود. وي همچنين اظهار داشت ما اميدواريم در آينده خبرهاي خوشي را به اطلاع شما برسانيم . اولين بيانيه مشترك ارتش و سپاه انقلاب در ارتباط با عمليات نيروهاي ايراني به نام محرم كه شب گذشته آغاز شد حكايت از آن دارد كه رزمندگان اسلام در ارتفاعات استراتژيك داخل خاك ايران را كه تحت اشغال نيروهاي عراقي بوده است به كنترل خويش درآورده اند . در اين بيانيه كه از سوي راديو تهران با قطع برنامه هاي عادي منتشر شد آمده است رزمندگان اسلام موفق شدند به پيروزي هاي مهم دست يابند و نبردهاي آنها همچنان ادامه دارد . آنها قصد دارند به حيات صدام (پرزيدنت صدام) خاتمه داده و مناطق اشغال شده از سوي دشمن را آزاد سازند . اين بيانيه تاكيد دارد كه جاده دهلران ـ عين خوش پس از دو سال از تيررس نيروهاي عراقي و همچنين بيش از 50 كيلومتر از ارتفاعات استراتژيك اشغال شده از سوي دشمن آزاد شده است همچنين تاسيسات نفتي اين ناحيه بازپس گرفته است صحنه نبردهاي عمليات محرم در 80 كيلومتري غرب دزفول كه در شمال خوزستان در طول خطوط مرزي آخرين خط جبهه در اين منطقه است قرار دارد اين جبهه در آوريل گذشته در عمليات فتح المبين پيروزي آشكار به نيروهاي ايراني اين امكان را دارد تا درون خاك خود از حومه شهر دزفول به وسعت 50 كيلومتري به سوي غرب پيشروي نمايند . به گفته تهران در پايان اين عمليات كه سرآغاز آزادسازي كامل خوزستان از اشغال عراقي ها بود هنوز پاره اي از نيروهاي عراقي در اين منطقه قرار داشتند.

1397/8/15 12:52:43 262 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
راديو تهران امروز اعلام كرد نيروهاي ايران دوشنبه شب عمليات تازه اي را عليه نيروهاي عراقي در جنوب ايران در غرب ناحيه دهكده هاي مرزي عين خوش در ساعت 2208 آغاز كردند . به گزارش راديو مزبور اين عمليات با نام محرم ماه جاري بر اساس تقويم فارسي و زمان عزاداري شيعيان است اجرا گرديد
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015