• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

توپخانه در سد و تثبیت متجاوز (25)


یادوارۀ شهید سرلشکر عزیزالله بیات سرمدی

شهید سرلشکر عزیزالله بیات سرمدی در سال1351 وارد دانشکدۀ افسری شد و در سال 1354 پس از طی دوره سه ساله دانشکدۀ افسری فارغ‌التحصیل شد. در آن زمان از طریق ارتش مقرر شده بود که به‌منظور تأمین کادر استادی دانشکده افسری و سایر مراکز علمی  ارتش،10 نفر اول دارندۀ رتبۀ برتر علمی، از بین 800 نفر فارغ‌التحصیل سال مذکور، پس از اتمام دورۀ دانشکده افسری، برای ادامه تحصیل در مقاطع علمی بالاتر، در دانشکده‌های دولتی برتر کشور بورسیه شوند.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

 

باتوجه به دانش و هوش بالای شهید بزرگوار سرمدی، او جزو آن 10 نفر اول مشخص و به دانشگاه تبریز برای ادامۀ تحصیل اعزام شد. من هم که افتخار هم‌دوره بودن با شهید عزیز را داشتم، به مرکز آموزش توپخانه، برای طی دورۀ مقدماتی توپخانه اعزام شدم و سپس به یگان‌های مختلف ارتش اختصاص یافتم.

با پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز بحث‌های انقلاب فرهنگی که سرانجام منجر به تعطیلی دانشگاه‌ها شد و متعاقب آن با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، این عزیزان (10 نفر مذکور) نیز که جزو پیکره ارتش بودند، به جبهه‌های مختلف غرب و جنوب اعزام شدند که شهید سرمدی به  لشکر81 زرهی و از آنجا به گردان 373 توپخانه در منطقه غرب اختصاص یافت.

من در آن زمان (شروع جنگ تحمیلی) فرماندۀ آنشبار دوم گردان 373 توپخانۀ لشکر81 زرهی بودم که از ماه‌ها قبل (بهار1359) به‌منظور مقابله با شرارت‌های رژیم بعث عراق به همراه کارکنان و توپ‌ها و تجهیزات آتشبار به مناطق عملیاتی غرب اعزام شده بود. آتشبار ما در زمان هجوم ناجوانمردانۀ ارتش عراق، در جبهۀ نبرد سرپل‌ذهاب استقرار داشت. پس از آگاهی از حضور و اختصاص شهید سرمدی به گردان ما، بلافاصله خود را به ستاد گردان که در منطقۀ بالاتاق مستقر بود، رساندم. در آنجا شهید گران‌قدر را دیدم و ضمن ابراز شادی و خوش‌آمدگویی، با هم به حضور فرمانده گردان رفتیم. سرانجام با تمایل شهید بزرگوار و اصرار من، فرمانده گردان با درخواست من مبنی بر اختصاص شهید سرمدی به آتشبار ما موافقت کرد و ما با هم به سمت محل آتشبار روانه شدیم.

چند روزی او با وضعیت و موقعیت یگان، به‌خصوص کارکنان آتشبار آشنایی نسبی حاصل کرد  و با حضور در دیدگاه‌های مختلف منطقه، درباره وضعیت استقرار نیروهای خودی و دشمن روی زمین و نقشه  توجیه شد. سپس شهید عزیز تمایل و اصرار داشت که به‌عنوان دیده‌بان توپخانه در یگان انجام وظیفه کند که برابرخواستۀ او عمل شد.

در یگان‌های توپخانه، دیده‌بانان از عناصر کلیدی و تأثیرگذار و درواقع چشم‌های یگان توپخانه هستند. زمانی عملکرد این چشم مؤثر است که علاوه‌بر دید ظاهری، بتواند وضعیت دشمن، هدف و منطقه را به‌درستی تجزیه و تحلیل کند، تسلط کافی به نقشه و نقشه‌خوانی داشته باشد، کارایی و کاربرد توپ‌ها و سلاح توپخانه و چگونگی عمل و کارایی گلوله‌ها و حتی ماسوره‌های مختلف توپخانه را به‌خوبی بلد باشد، در شرایط مختلف عملیاتی و بحرانی، احساسات و تمرکز خود را حفظ کند و در شرایط مختلف جوی، وظایف محوله را به‌درستی انجام دهد.

زیرکی، هوش بالا و علاقه‌مندی این شهید گران‌قدر سبب شد که با مطالعه و کار با توپ و شناخت مهمات مختلف و حضور فیزیکی در مواضع و دیدگاه‌ها، تبحر و تسلط لازم را کسب کند. از طرفی، خوش‌رویی، اخلاق نیکو و تعامل با کارکنان نیز که از خصوصیات بارز این شهید بود، موجب شده بود که تمام کارکنان آتشبار و گردان، از فرمانده تا سرباز، مجذوب او شوند.

مأموریت آتشبار ما پشتیبانی آتش توپخانه از یگان‌های رزمی خودی در قسمتی از منطقۀ سرپل‌ذهاب (شمال شهر سرپل‌ذهاب) و تیراندازی روی تأسیسات و توپخانه‌های دشمن در محدودۀ این منطقه بود. این کار با هماهنگی و همکاری کلیۀ کارکنان آتشبار، ازجمله دیده‌بانان امکان‌پذیر می‌شد. برای انجام این مسئولیت، دو دیدگاه روی ارتفاعات کوره‌موش و دو دیدگاه نیز روی ارتفاعات شاه‌نشین که دید کافی به منطقه داشتند، انتخاب کرده بودیم. البته دیدگاه‌های فرعی دیگری نیز موجود بود که در صورت نیاز از آنها استفاده می‌شد. شهید بیات سرمدی بارها در این دیدگاه‌ها به‌عنوان دیده‌بان انجام مأموریت کرد و با هدایت گلوله‌های توپخانه، ضربات شدیدی به دشمن وارد کرد.

مدتی از شروع جنگ گذشته بود که تعدادی از برادران بسیجی و سپاهی با حضور در یگان‌های توپخانه ارتش، علاقه‌مندی خود را برای فراگیری آموزش توپخانه، به‌خصوص آموزش دیده‌بانی اعلام کردند و با هماهنگی سلسله مراتب ارتش، برای آنها کلاس‌های آموزشی مختلف، ازجمله کار با توپ، هدایت آتش و... و کلاس آموزش دیده‌بانی تشکیل شد. کار عملی دیده‌بانی، در دیدگاه‌ها و تحت نظارت و کنترل دیده‌بان توپخانه؛ یعنی شهید بیات سرمدی انجام می‌گرفت که همین برادران سپاهی، سال‌های بعد جزو هستۀ اولیه و تشکیل‌دهندگان توپخانه سپاه پاسداران شدند. ازجمله آنها می‌توان به برادر رضا صادقی (سردار پاسدار فعلی)، سردار شهید پاسدار علی طاهری، برادر غلام گندمی (سردار پاسدار فعلی)، برادر سعید عباسی (سردار پاسدار فعلی)، برادر خالکی و... اشاره کرد.

به‌علت کمبود کارکنان، به‌خصوص کارکنان وظیفه، در اوایل جنگ برای تأمین و حفاظت دیده‌بان و دیدگاه، با هماهنگی‌های انجام شده، از وجود سایر نیروهای مسلح در منطقه استفاده می‌شد؛ به‌طوری ‌که برای حفاظت و تأمین دیدگاه‌های مستقر در ارتفاعات شاه‌نشین، از کارکنان گمجن (گروه‌های مسلح جنگ‌های نامنظم) عشایری که از عناصر بومی و محلی بودند و تحت نظارت و کنترل ژاندارمری آن زمان قرار داشتند، استفاده می‌شد. حسن خلق و نحوۀ رفتار و برخورد شهید سرمدی با این کارکنان که نگهبانان و محافظان وی بودند (به‌‌رغم اختلاف بافت فرهنگی، زبان، قومیت و غیره)، به‌صورتی بود که هر بیننده‌ای را متحیر می‌کرد. من به زبان وگویش این عزیزان که از عشایر غیور هم‌وطن بودند، آشنا بودم و آنها نیز از دوستی و الفت بین من و شهید سرمدی مطلع بودند. این را بارها من وقتی به دیدگاه می‌رفتم، ملاحظه کرده بودم.

 

اردیبهشت سال 1360  منطقه سرپل‌ذهاب ( ریجاب- زرده بابا یادگار)

موضع آتشبار دوم گردان373 توپخانه لشکر81 زرهی

حضور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مدظله‌العالی نمایندۀ وقت امام خمینی (ره) در جنگ تحمیلی و امام جمعۀ موقت تهران در جمع کارکنان و فرماندۀ وقت آتشبار دوم، ستوان‌یکم توپخانه عبادالله امیری (نفر سمت چپ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای)

 

نتیجۀ این الفت، محبت و حسن خلق شهید و تأثیر آن در این عزیزان را پس از شهادت وی نیز به‌عینه شاهد بودم. به این صورت که چند روز پس از شهادت شهید سرمدی من در سنگر در آتشبار نشسته بودم، نگهبان اطلاع داد تعدادی از کارکنان گمجن آمده‌اند و می‌خواهند شما را ببینند. زمانی که از سنگر خارج شدم، دیدم حدود 10 نفر از این بزرگواران (گمجن عشایری) هستند؛ آنها به طرف من آمدند و با همان رسوم بومی و محلی خود در محوطۀ آتشبار شروع به عزاداری و گریه‌زاری کردند. آنها با حالتی محزون و با ذکر نام شهید سرمدی، به سر و صورت خود می‌زدند و کارکنان آتشبار که شاهد این ماجرا بودند، به‌شدت متأثر شدند. من و تعدادی از درجه‌داران آتشبار، با ورود به جمع آنان، به آنان دل‌داری و تسکین دادیم.

کوه شاه‌نشین نسبت به ارتفاعات کوره‌موش در ارتفاع بالاتری قرار دارد و بسیار زیبا، خوش‌منظر و دل‌نواز است. (البته اگر جنگی نباشد.) این ارتفاع، دید وسیعی به منطقه، به‌خصوص به خاک عراق دارد؛ به‌طوری‌ که محدوده و تأسیسات شهر خانقین عراق به‌خوبی از این محل قابل مشاهده است. علاوه‌بر این، کل منطقۀ دشت‌ذهاب و دشت‌های واقع در حوالی شهرهای سرپل‌ذهاب، قصرشیرین، خسروی و دشت‌ها و ارتفاعات زیادی از خاک عراق از قلل این ارتفاع به‌خوبی نمایان هستند. طبیعت خاص منطقه سرپل‌ذهاب و  بسیار ی آب (البته در آن زمان) و سرسبزی آن، به‌خصوص در فصل بهار بسیار زیبا و چشم‌نواز است. به‌خصوص اگر این منطقه و مناظر آن ‌را از بالای ارتفاعات شاه‌نشین نظاره‌گر باشید، این طراوت و زیبایی صدچندان خواهد بود. ارتفاعات شاه‌نشین برخلاف بعضی از ارتفاعات منطقه مثل بازی‌دراز، سنگی و صخره‌ای نیست و این ارتفاع رسی وخاکی است. در طول خط‌الرأس آن (قسمت بالای ارتفاع)، به عرض بین 10 تا 30 متر به‌صورت سطحه‌ای پهن و هموار است. درنتیجه، در آن زمان این ارتفاع در بیشتر اوقات، به‌خصوص در فصل بهار پوشیده از گیاه و سبزه و گل‌های زیبای طبیعی بود. زیبایی محل و چشم‌انداز  آن از بالا، هر بیننده‌ای را مجذوب می‌کرد و شاید یکی از دلایل نام‌گذاری این ارتفاع به نام شاه‌نشین از گذشته‌های دور، همین طبیعت بکر و زیبا و مناظر بدیع آن بوده است.

من هر زمان از کار یگان فراغتی می‌یافتم، خودم را به دیدگاه رسانده و در کنار شهید سرمدی می‌نشستم.  در یکی از روزهای فروردین 1360 من و این شهید عزیز روی ارتفاع شاه‌نشین، در میان سبزه‌های تازه‌روییده و گل‌های بهاری قدم می‌زدیم و از آنجا شاهد دشت زیبا و سرسبز دشت‌ذهاب و طبیعت چشم‌نواز آن بودیم. شهید گران‌قدر از این طبیعت بکر و زیبا به‌وجد آمده و خطاب به من جمله‌ای گفت که هنوز آن کلام در ذهنم ماندگار است. او گفت: فلانی، چرا جنگ؟ چه خوب بود الآن جنگی نبود و صلح در همه‌جا برقرار بود. همه در رفاه و امنیت بودند و مردم (ازجمله من و تو) می‌توانستند دست عزیزان، دوستان، زن و فرزندان خود را گرفته و به این محل می‌آمدند.

 

 

منبع: توپخانه در سد و تثبیت متجاوز، نجفی راشد و هکاران، محمد، 1396، ایران سبز، تهران

1397/8/14 11:27:11 234 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
شهید سرلشکر عزیزالله بیات سرمدی در سال1351 وارد دانشکدۀ افسری شد و در سال 1354 پس از طی دوره سه ساله دانشکدۀ افسری فارغ‌التحصیل شد. در آن زمان از طریق ارتش مقرر شده بود که به‌منظور تأمین کادر استادی دانشکده افسری و سایر مراکز علمی ارتش،10 نفر اول دارندۀ رتبۀ برتر علمی، از بین 800 نفر فارغ‌التحصیل سال مذکور، پس از اتمام دورۀ دانشکده افسری، برای ادامه تحصیل در مقاطع علمی بالاتر، در دانشکده‌های دولتی برتر کشور بورسیه شوند.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015